Skip to content

16 W 37th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Sep 30, 2006

Property Information

Block120
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,598
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$176,400
43%
Improvement Value:$233,700
57%
Total Assessment$410,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,466+4.2%
2024$11,003+2.7%
2023$10,712+1.8%
2022$10,523-19.1%
Property History

Property Sale

Sale
$435,000
DeedBook 8026, Page 213

Property Sale

Sale
$435,000

From:

To:

Sq Ft2,214DeedBook 8026, Page 213Recorded10/16/2006

Property Sale

Sale
$170,500
DeedBook 5489, Page 328

Property Built

Built

Year Built: 1920