Skip to content

73 W 38th StBayonne, NJ 07002

Built 1930

Last Sale Date
Jan 29, 2021

Property Information

Block108
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,000
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$272,000
65%
Improvement Value:$145,300
35%
Total Assessment$417,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,668+4.2%
2024$11,196+2.7%
2023$10,900-5.2%
2022$11,496+8.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1930