Skip to content

72 W 39th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Dec 1, 1999

Property Information

Block108
Lot31
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-D-1U-HG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,358
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$276,500
61%
Improvement Value:$174,800
39%
Total Assessment$451,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,618+4.2%
2024$12,108+2.7%
2023$11,788+1.8%
2022$11,580-6.9%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 5536, Page 260

Property Built

Built

Year Built: 1920