Skip to content

619 Avenue EBayonne, NJ 07002

Built 1998

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Jun 8, 2022

Property Information

Block110
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-1U-HG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,390
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$161,000
41%
Improvement Value:$227,100
59%
Total Assessment$388,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,851+4.2%
2024$10,413+4.2%
2023$9,988+1.8%
2022$9,812-10.8%
Property History

Property Sale

Sale
$625,000

From:

To:

Sq Ft1,390DeedBook 9678, Page 793Recorded6/29/2022

Property Sale

Sale
$420,700

From:

To:

DeedBook 9305, Page 89Recorded5/10/2018

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$158,000
DeedBook 4930, Page 304