Skip to content

25 W 49th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$645,000
Last Sale Date
Oct 21, 2024

Property Information

Block57
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,371
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
57%
Improvement Value:$134,700
43%
Total Assessment$314,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,684+4.2%
2024$8,333+2.7%
2023$8,113+1.8%
2022$7,970-12.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$645,000

From:

To:

Sq Ft1,371DeedBook 9861, Page 113Recorded11/15/2024

Property Sale

Sale
$387,000

From:

To:

Sq Ft1,410DeedBook 8086, Page 232Recorded1/8/2007

Property Built

Built

Year Built: 1920