Skip to content

841-843 Avenue CBayonne, NJ 07002

Built 1905

Last Sale Date
Jun 12, 2007

Property Information

Block112
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-3U-HG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,974
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$211,500
33%
Improvement Value:$421,400
67%
Total Assessment$632,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,696+4.2%
2024$16,981+2.7%
2023$16,531+1.8%
2022$16,240+15.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$412,000
DeedBook 5852, Page 20

Property Built

Built

Year Built: 1905