Skip to content

86 W 38th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$640,000
Last Sale Date
Mar 24, 2023

Property Information

Block112
Lot34
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-D-1U-HG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,882
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$272,000
57%
Improvement Value:$206,200
43%
Total Assessment$478,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,370+4.2%
2024$12,830+2.7%
2023$12,491+1.8%
2022$12,271-8.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$640,000

From:

To:

Sq Ft1,882DeedBook 9755, Page 429Recorded6/26/2023

Property Built

Built

Year Built: 1920