Skip to content

97 W 35th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$592,500
Last Sale Date
Dec 17, 2021

Property Information

Block125
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,876
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
46%
Improvement Value:$207,300
54%
Total Assessment$387,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,829+4.2%
2024$10,391+2.7%
2023$10,116+1.8%
2022$9,938-3.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$592,500

From:

To:

Sq Ft1,876DeedBook 9634, Page 610Recorded1/26/2022

Property Sale

Sale
$157,000
DeedBook 5522, Page 187

Property Built

Built

Year Built: 1920