Skip to content

69 W 33rd StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Jun 5, 2023

Property Information

Block138
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-B-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,440
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$177,800
59%
Improvement Value:$121,600
41%
Total Assessment$299,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,371+4.2%
2024$8,033+2.7%
2023$7,820+1.8%
2022$7,683+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$470,000

From:

To:

Sq Ft1,440DeedBook 9758, Page 293Recorded7/13/2023

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5398, Page 148

Property Built

Built

Year Built: 1920