Skip to content

117 W 36th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Feb 21, 2017

Property Information

Block118
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-D-1U-HG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,735
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$265,600
55%
Improvement Value:$217,400
45%
Total Assessment$483,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,505+4.2%
2024$12,959+2.7%
2023$12,616-8.4%
2022$13,772-5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$465,000

From:

To:

Sq Ft1,735DeedBook 9189, Page 446Recorded3/28/2017

Property Sale

Sale
$411,999

From:

To:

Sq Ft1,735DeedBook 8755, Page 68Recorded9/24/2010

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 5630, Page 336

Property Built

Built

Year Built: 1920