Skip to content

40 E 42nd StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Jul 9, 2021

Property Information

Block98
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-D-1U-HG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,736
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,500
56%
Improvement Value:$149,000
44%
Total Assessment$336,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,159+4.3%
2024$8,778+2.8%
2023$8,539+1.8%
2022$8,385-16.2%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 9583, Page 327

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft1,736DeedBook 9583, Page 327NU CodeEstate / executor (10)Recorded7/21/2021

Property Built

Built

Year Built: 1920