Skip to content

69 W 36th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Feb 12, 2004

Property Information

Block119
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,326
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$234,900
47%
Improvement Value:$264,700
53%
Total Assessment$499,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,969+4.2%
2024$13,404+2.7%
2023$13,050+1.8%
2022$12,820-19.5%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft2,326DeedBook 7286, Page 341NU CodeFamily (1)Recorded5/20/2004

Property Built

Built

Year Built: 1920