Skip to content

14 Avenue BBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
May 17, 2022

Property Information

Block119
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-D-1U-HG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,853
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$282,500
46%
Improvement Value:$327,500
54%
Total Assessment$610,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,056+4.4%
2024$16,342+5.3%
2023$15,518+1.8%
2022$15,245-12.3%
Property History

Property Sale

Sale
$625,000

From:

To:

Sq Ft2,853DeedBook 9670, Page 373Recorded5/28/2022

Property Sale

Sale
$212,604
DeedBook 5760, Page 267

Property Built

Built

Year Built: 1920