Skip to content

795 Avenue C(Unit C0304)Bayonne, NJ 07002

Built 1966

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Dec 4, 2024

Property Information

Block130
Lot21
QualifierC0304
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description6S-B-20U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,093
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,900
41%
Improvement Value:$146,400
59%
Total Assessment$249,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,970+8.3%
2024$6,439+2.8%
2023$6,262+1.9%
2022$6,147-3.9%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft1,093DeedBook 9887, Page 898Recorded3/20/2025

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

Sq Ft1,093DeedBook 9749, Page 432NU CodeDoubtful title (14)Recorded5/30/2023

Property Built

Built

Year Built: 1966