Skip to content

795 Avenue C(Unit C0402)Bayonne, NJ 07002

Built 1966

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Jan 25, 2021

Property Information

Block130
Lot21
QualifierC0402
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description6S-B-20U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,298
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$113,400
43%
Improvement Value:$148,700
57%
Total Assessment$262,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,328+4.2%
2024$7,032+2.7%
2023$6,846+1.8%
2022$6,725-14.7%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft1,298DeedBook 9548, Page 918Recorded4/12/2021

Property Sale

Sale
$247,500
DeedBook 8729, Page 259

Property Built

Built

Year Built: 1966