Skip to content

799 Avenue A(Unit C0104)Bayonne, NJ 07002

Built 1925

Last Sale Price
$79,000
Last Sale Date
Mar 11, 2016

Property Information

Block134
Lot14
QualifierC0104
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description4S-B-CONDO-17UH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage536
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,900
61%
Improvement Value:$50,700
39%
Total Assessment$131,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,680+4.2%
2024$3,531+2.7%
2023$3,437+1.8%
2022$3,377+67.2%
Property History

Property Sale

Sale
$79,000
DeedBook 9106, Page 797

Property Built

Built

Year Built: 1925