Skip to content

20 Roosevelt TerrBayonne, NJ 07002

Built 1940

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Jun 13, 2013

Property Information

Block134
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-1U-H-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,160
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$271,000
52%
Improvement Value:$248,000
48%
Total Assessment$519,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,511+4.2%
2024$13,925+2.7%
2023$13,556+1.6%
2022$13,346-9.8%
Property History

Property Sale

Sale
$395,000

From:

To:

Sq Ft2,160DeedBook 8916, Page 90Recorded6/24/2013

Property Sale

Sale
$369,000

From:

To:

Sq Ft2,160DeedBook 8811, Page 67Recorded9/16/2011

Property Built

Built

Year Built: 1940