Skip to content

34 E 34th StBayonne, NJ 07002

Built 1950

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Jun 26, 2007

Property Information

Block140
Lot40
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,136
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$228,800
50%
Improvement Value:$229,900
50%
Total Assessment$458,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,825+4.2%
2024$12,307+2.7%
2023$11,981+1.8%
2022$11,770-13.5%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000

From:

To:

Sq Ft2,136DeedBook 8264, Page 344Recorded7/12/2007

Property Built

Built

Year Built: 1950