Skip to content

751-753 Avenue CBayonne, NJ 07002

Built 1950

Last Sale Price
$424,000
Last Sale Date
Mar 25, 2015

Property Information

Block144
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-D-1U-H-G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,135
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$226,200
40%
Improvement Value:$339,500
60%
Total Assessment$565,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,817+4.2%
2024$15,178+2.7%
2023$14,776+1.8%
2022$14,516-3.1%
Property History

Property Sale

Sale
$424,000

From:

To:

Sq Ft2,135DeedBook 9029, Page 921Recorded3/30/2015

Property Sale

Sale
$420,000

From:

To:

Sq Ft2,135DeedBook 7148, Page 211NU CodeEstate / executor (10)Recorded10/8/2003

Property Built

Built

Year Built: 1950