Skip to content

147 W 33rd StBayonne, NJ 07002

Built 1925

Last Sale Date
Jul 7, 2022

Property Information

Block136
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,754
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$163,200
41%
Improvement Value:$235,500
59%
Total Assessment$398,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,148+4.2%
2024$10,697+2.7%
2023$10,414+1.8%
2022$10,231-8.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1925