Skip to content

101a W 33rd StBayonne, NJ 07002

Built 1915

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Sep 13, 2012

Property Information

Block138
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-B-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,264
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$149,800
51%
Improvement Value:$144,000
49%
Total Assessment$293,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,215+4.2%
2024$7,883+2.7%
2023$7,674+1.8%
2022$7,539+10.7%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

Sq Ft1,264DeedBook 8871, Page 381NU CodeEstate / executor (10)Recorded9/20/2012

Property Built

Built

Year Built: 1915