Skip to content

107 W 33rd StBayonne, NJ 07002

Built 1915

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Jan 25, 2000

Property Information

Block138
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-B-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,216
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$182,300
57%
Improvement Value:$138,900
43%
Total Assessment$321,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,981+4.2%
2024$8,618+2.7%
2023$8,390+1.8%
2022$8,242-17.3%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5562, Page 6

Property Built

Built

Year Built: 1915