Skip to content

1269 Jf Kennedy BlvdBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Jan 27, 2010

Property Information

Block13
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-B-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,172
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,000
40%
Improvement Value:$244,100
60%
Total Assessment$409,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,438+4.2%
2024$10,976+2.7%
2023$10,686+1.8%
2022$10,498-10.4%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft2,172DeedBook 8714, Page 27Recorded2/3/2010

Property Built

Built

Year Built: 1920