Skip to content

307 Avenue BBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Jul 20, 2016

Property Information

Block29
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-B-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,248
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$176,400
42%
Improvement Value:$242,400
58%
Total Assessment$418,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,710+4.2%
2024$11,236+2.7%
2023$10,939+1.8%
2022$10,746+13.4%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft2,248DeedBook 9137, Page 347Recorded8/9/2016

Property Built

Built

Year Built: 1920