Skip to content

55 E 33rd StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 12, 2008

Property Information

Block140
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-HG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,804
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,000
39%
Improvement Value:$268,600
61%
Total Assessment$443,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,403+4.2%
2024$11,902+2.7%
2023$11,587+1.8%
2022$11,383-12.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 5080, Page 265

Property Built

Built

Year Built: 1920