Skip to content

50 E 34th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Date
Mar 11, 2020

Property Information

Block140
Lot34
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,170
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,000
55%
Improvement Value:$112,300
45%
Total Assessment$247,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,915+4.2%
2024$6,635+2.7%
2023$6,459+1.8%
2022$6,346+9.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1920