Skip to content

44 E 34th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Mar 16, 2022

Property Information

Block140
Lot37
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,265
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,600
47%
Improvement Value:$175,800
53%
Total Assessment$332,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,294+4.2%
2024$8,918+2.7%
2023$8,682+1.8%
2022$8,529+38.4%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft1,265DeedBook 9658, Page 253Recorded4/14/2022

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft1,322DeedBook 9452, Page 275Recorded11/25/2019

Property Built

Built

Year Built: 1920