Skip to content

10 E 34th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Sep 18, 2008

Property Information

Block140
Lot50
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,492
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,600
52%
Improvement Value:$145,100
48%
Total Assessment$304,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,519+4.2%
2024$8,175+2.7%
2023$7,959+1.8%
2022$7,819-3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft1,492DeedBook 8614, Page 309Recorded9/24/2008

Property Sale

Sale
$214,000

From:

To:

Sq Ft1,492DeedBook 7458, Page 256Recorded2/3/2005

Property Built

Built

Year Built: 1920