Skip to content

762 1/2 BroadwayBayonne, NJ 07002

Built 1925
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 9, 2011

Property Information

Block140
Lot52
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2S-B-O-1U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage3,600
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
38%
Improvement Value:$324,800
62%
Total Assessment$524,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,673+4.2%
2024$14,080+2.7%
2023$13,708-17.0%
2022$16,517+35.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$157,500
DeedBook 5309, Page 279

Property Built

Built

Year Built: 1925