Skip to content

762 BroadwayBayonne, NJ 07002

Built 1925

Last Sale Date
May 22, 2024

Property Information

Block140
Lot53
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2S-B-C-1U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage3,360
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
52%
Improvement Value:$186,900
48%
Total Assessment$386,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,818+4.2%
2024$10,381+2.7%
2023$10,106+1.8%
2022$9,928-4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1925