Skip to content

92-94 W 42nd StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$322,000
Last Sale Date
Sep 30, 2011

Property Information

Block96
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-HG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,471
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$189,000
42%
Improvement Value:$256,500
58%
Total Assessment$445,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,456+4.2%
2024$11,953+2.7%
2023$11,636+1.8%
2022$11,432-21.8%
Property History

Property Sale

Sale
$322,000

From:

To:

Sq Ft2,471DeedBook 8814, Page 224Recorded10/7/2011

Property Built

Built

Year Built: 1920