Skip to content

783-785 Avenue ABayonne, NJ 07002

Commercial

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
May 6, 1998

Property Information

Block141
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2S-F-O-4U-H

Assessment

Land Value:$185,100
37%
Improvement Value:$316,800
63%
Total Assessment$501,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,033+4.2%
2024$13,466+2.7%
2023$13,110+1.8%
2022$12,879-30.5%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 5285, Page 245