Skip to content

14 Newark Bay CtBayonne, NJ 07002

Built 1925

Last Sale Price
$353,000
Last Sale Date
Jul 9, 2015

Property Information

Block142
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-HG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,464
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$181,000
36%
Improvement Value:$326,200
64%
Total Assessment$507,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,181+4.2%
2024$13,608+2.7%
2023$13,248+1.8%
2022$13,015-0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$353,000

From:

To:

Sq Ft2,464DeedBook 9061, Page 538Recorded9/2/2015

Property Sale

Sale
$267,000

From:

To:

Sq Ft2,464DeedBook 8757, Page 190NU CodeEstate / executor (10)Recorded10/13/2010

Property Built

Built

Year Built: 1925