Skip to content

16 Newark Bay CtBayonne, NJ 07002

Built 1925

Last Sale Price
$193,000
Last Sale Date
Jan 22, 1999

Property Information

Block142
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-HG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,671
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$181,000
35%
Improvement Value:$336,200
65%
Total Assessment$517,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,461+4.2%
2024$13,876+2.7%
2023$13,509+1.8%
2022$13,271+9.1%
Property History

Property Sale

Sale
$193,000
DeedBook 5397, Page 224

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 4811, Page 279

Property Built

Built

Year Built: 1925