Skip to content

129 W 32nd StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Jul 28, 2003

Property Information

Block143
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,931
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$236,300
54%
Improvement Value:$198,500
46%
Total Assessment$434,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,157+4.2%
2024$11,666+2.7%
2023$11,357+1.8%
2022$11,157-11.6%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,931DeedBook 7128, Page 25Recorded9/12/2003

Property Built

Built

Year Built: 1920