Skip to content

124-126 W 33rd St(Unit C0101)Bayonne, NJ 07002

Built 1989

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Jun 10, 2024

Property Information

Block143
Lot29
QualifierC0101
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description3S-B-CONDO-6U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,789
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,600
45%
Improvement Value:$214,500
55%
Total Assessment$390,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,907+4.2%
2024$10,466+2.7%
2023$10,189+1.8%
2022$10,010-24.6%
Property History

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

Sq Ft1,789DeedBook 9850, Page 279NU CodeEstate / executor (10)Recorded9/25/2024

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 5254, Page 145

Property Built

Built

Year Built: 1989