Skip to content

97-99 W 32nd StBayonne, NJ 07002

Built 2002

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 9, 2020

Property Information

Block144
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description02:NEW 2 FAMILY
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,570
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$220,500
25%
Improvement Value:$662,700
75%
Total Assessment$883,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,694+4.2%
2024$23,696+2.4%
2023$23,150+1.8%
2022$22,742-3.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$655,000

From:

To:

Sq Ft1,684DeedBook 8817, Page 498Recorded11/2/2011

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5313, Page 211