Skip to content

818 Jf Kennedy BlvdBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$885,000
Last Sale Date
Feb 24, 2025

Property Information

Block144
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,600
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,800
35%
Improvement Value:$321,300
65%
Total Assessment$494,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,815+4.2%
2024$13,257+2.7%
2023$12,906+1.8%
2022$12,679+23.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$885,000

From:

To:

Sq Ft2,600DeedBook 9891, Page 990Recorded4/7/2025

Property Sale

Sale
$603,000

From:

To:

Sq Ft2,600DeedBook 9846, Page 369NU CodeEstate / executor (10)Recorded9/6/2024

Property Built

Built

Year Built: 1920