Skip to content

83 W 42nd StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Owner
---
Last Sale Price
$885,000
Last Sale Date
Dec 9, 2025

Property Information

Block92
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,616
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$180,000
42%
Improvement Value:$245,100
58%
Total Assessment$425,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,886+6.6%
2024$11,145+2.7%
2023$10,850+1.8%
2022$10,659+8.2%
Property History

Property Sale

Sale
$885,000
Sq Ft2,616DeedBook 9957, Page 392Recorded1/15/2026

Property Sale

Sale
$620,000

From:

To:

Sq Ft2,616DeedBook 9679, Page 135Recorded6/30/2022

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft2,164DeedBook 8862, Page 123NU CodeEstate / executor (10)Recorded7/26/2012

Property Built

Built

Year Built: 1920