Skip to content

39-41 W 32nd StBayonne, NJ 07002

Built 1891

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Jan 31, 2005

Property Information

Block145
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-4U-HG
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,622
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$258,300
41%
Improvement Value:$376,900
59%
Total Assessment$635,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,760+2.0%
2024$17,407+2.7%
2023$16,947+1.8%
2022$16,648+16.9%
Property History

Property Sale

Sale
$575,000

From:

To:

Sq Ft3,622DeedBook 7499, Page 35Recorded3/18/2005

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 5270, Page 134

Property Built

Built

Year Built: 1891