Skip to content

33-37 W 32nd St(Unit C0202)Bayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$138,000
Last Sale Date
Aug 22, 2012

Property Information

Block145
Lot3
QualifierC0202
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description3S-BF-23U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage768
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,600
48%
Improvement Value:$116,000
52%
Total Assessment$221,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,196+4.2%
2024$5,946+2.7%
2023$5,788+1.8%
2022$5,686+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$138,000
DeedBook 8865, Page 704

Property Built

Built

Year Built: 1920