Skip to content

462 Avenue EBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$489,000
Last Sale Date
Jan 5, 2006

Property Information

Block409
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,060
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$162,900
41%
Improvement Value:$231,900
59%
Total Assessment$394,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,039+4.2%
2024$10,592+2.7%
2023$10,312+1.8%
2022$10,131-13.2%
Property History

Property Sale

Sale
$489,000

From:

To:

Sq Ft2,060DeedBook 7822, Page 231Recorded2/22/2006

Property Sale

Sale
$216,300
DeedBook 5768, Page 312

Property Built

Built

Year Built: 1920