Skip to content

35 E 27th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Aug 17, 2020

Property Information

Block172
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-D-1U-HG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,059
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$216,000
50%
Improvement Value:$217,700
50%
Total Assessment$433,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,126+4.2%
2024$11,636+2.7%
2023$11,328+1.8%
2022$11,129+10.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$475,000

From:

To:

Sq Ft2,059DeedBook 9508, Page 543Recorded9/17/2020

Property Sale

Sale
$318,000
DeedBook 8942, Page 540

Property Sale

Sale
$318,000

From:

To:

Sq Ft1,764DeedBook 8942, Page 540Recorded11/7/2013

Property Built

Built

Year Built: 1920