Skip to content

45 W 43rd StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
May 15, 2020

Property Information

Block89
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,056
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$176,400
42%
Improvement Value:$243,600
58%
Total Assessment$420,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,501+4.2%
2024$11,996+0.0%
2023$11,994+1.8%
2022$11,783+21.2%
Property History

Property Sale

Sale
$490,000

From:

To:

Sq Ft2,056DeedBook 9501, Page 798Recorded8/17/2020

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft1,592DeedBook 9287, Page 681NU CodeEstate / executor (10)Recorded3/2/2018

Property Built

Built

Year Built: 1920