Skip to content

121-123 W 31st StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Oct 28, 2011

Property Information

Block151
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-3U-HG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,320
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$256,200
39%
Improvement Value:$407,000
61%
Total Assessment$663,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,543+4.2%
2024$17,794+2.7%
2023$17,323+1.8%
2022$17,018+9.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$410,000

From:

To:

DeedBook 8819, Page 1Recorded11/15/2011

Property Built

Built

Year Built: 1920