Skip to content

148 W 32nd StBayonne, NJ 07002

Built 1950

Last Sale Price
$352,000
Last Sale Date
Nov 14, 2012

Property Information

Block151
Lot43
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,269
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$184,900
45%
Improvement Value:$228,500
55%
Total Assessment$413,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,559+4.2%
2024$11,092+2.7%
2023$10,798+1.8%
2022$10,608-7.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$352,000

From:

To:

Sq Ft1,269DeedBook 8890, Page 730Recorded1/23/2013

Property Sale

Sale
$347,000

From:

To:

Sq Ft1,269DeedBook 7101, Page 179NU CodeEstate / executor (10)Recorded8/4/2003

Property Built

Built

Year Built: 1950