Skip to content

711 Avenue CBayonne, NJ 07002

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$865,000
Last Sale Date
Jan 31, 2025

Property Information

Block152
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-B-O-2U-H-G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,240
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$221,700
33%
Improvement Value:$450,100
67%
Total Assessment$671,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,784+4.2%
2024$18,024+2.7%
2023$17,547+1.8%
2022$17,238-31.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$865,000

From:

To:

Sq Ft3,240DeedBook 9908, Page 447Recorded6/24/2025

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 5170, Page 217

Property Built

Built

Year Built: 1950