Skip to content

808 Jf Kennedy BlvdBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Mar 16, 2009

Property Information

Block152
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,014
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$178,600
36%
Improvement Value:$321,100
64%
Total Assessment$499,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,972+6.2%
2024$13,160+2.7%
2023$12,812+1.8%
2022$12,586-17.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft3,014DeedBook 8678, Page 437Recorded8/3/2009

Property Built

Built

Year Built: 1920