Skip to content

806 Jf Kennedy BlvdBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Date
Jun 29, 2001

Property Information

Block152
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,457
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
35%
Improvement Value:$337,800
65%
Total Assessment$517,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,478+4.2%
2024$13,893+2.7%
2023$13,525-1.7%
2022$13,756-1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5841, Page 147

Property Built

Built

Year Built: 1920