Skip to content

679 BroadwayBayonne, NJ 07002

Built 1900
Commercial

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Sep 20, 2004

Property Information

Block153
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2S-B-O-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,782
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$241,500
61%
Improvement Value:$152,900
39%
Total Assessment$394,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,027+4.2%
2024$10,582+2.7%
2023$10,302+1.8%
2022$10,120-33.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

DeedBook 7379, Page 94Recorded10/13/2004

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

DeedBook 7048, Page 173NU CodeBankruptcy (13)Recorded5/5/2003

Property Built

Built

Year Built: 1900